7 טיפים להעלאת המוטיבציה בריצה

חלקנו רוצים מאוד להתחיל להתאמן ולרוץ באופן קבוע, אך לצערנו עם אילוצי החיים כמו עבודה, סידורים, ילדים, ומשפחה שכולם דורשים מאיתנו זמן ומשאבים בנוסף לעייפות מנטלית הריצה נזנחת קצת וקשה להתמיד ולשפר את רמת הכושר.

מוטיבציה בריצה

האתגר שעומד בפנינו הוא למצוא דרך לשנות את סדר העדיפויות ואופן המחשבה, ולהבין שגופנו יכול לעמוד באימון גופני גם אם יש לנו עוד דברים לעשות ואנחנו מרגישים עייפים וכמובן בשביל שנמשיך להתאמן לאורך זמן, עלינו לדאוג להמשיך להרים את רמת המוטיבציה.

בכל זאת, עלינו למצוא את הפוקוס מחדש, להודות שאנו עייפים ומעדיפים לישון עוד קצת בבוקר או לראות טלוויזיה בשעות הערב, אבל בכל זאת לנעול את נעלי הריצה ולצאת להתאמן. גם אם הריצה יחסית קצרה, סביר להניח שנרגיש הרבה יותר טוב אחריה.

טיפים להעלאת מוטיבציה בריצה

1. ניהול יומן מטרות: אם אתם נאלצים להחליט בין המיטה לכורסה לבין לצאת לריצה? אין דרך קלה לגרום לכם לצאת מהבית לרוץ מבלי שתהיה לכם סיבה טובה. לכן, תציבו לעצמכם מטרת על ותכננו יומן מטרות שיכלול את המטרה הסופית: לדוגמא: השתתפות באחד מהמרוצים הקרובים. סיבות נוספות ולא פחות חשובות שיתנו לכם סיבה לרוץ כוללות הפגת מתחים, בריאות טובה יותר או בילוי ריצה עם חבר שרץ אתכם. ועכשיו, כשאתם מרגישים שאתם הולכים לוותר על הריצה סתם כי אין לכם אנרגיה, קראו את יומן הריצה הכולל את המטרות שלכם, קבלו מרץ וצאו לרוץ.

2. היו מסודרים: כדי להספיק ולהצליח להגיע להספקים במספר דברים, אין מנוס מקצת סדר וארגון. סמנו ביומן את הזמן שאתם מקציבים השבוע לריצות, ותכננו מראש את שעות האימונים שנוחות לכם. שום דבר לא יפריע לזמן הזה והתכוננו לקראתו במהלך היום. נסו גם למצוא פתרונות לכל מיני התקלות, למשל, אם נשארתם מאוחר יותר בעבודה, צאו לריצה קצרה יותר. אם לא הצליח לכם ונשארתם בבית, נצלו את הזמן למתיחות או תרגילי כוח ורוצו ביום למחרת.

3. הקיפו את עצמכם בחברים שרצים: כשאתם רצים לבד, אתם עלולים להתחיל לחשוב על כל מיני מטלות שעליכם לעשות, בבית או בעבודה. אתם עלולים לצאת מהפוקוס ששמתם על הריצות וזה מוציא את הכיף מכל העניין. אם אתם רצים עם קבוצת ריצה או חברים נוספים, יש לכם הזדמנות להתנתק קצת ולשוחח איתם על נושאים שלא קשורים לשגרת היום יום, מה שיכול לשמש כ'הפסקה מוחית' מטרדות היומיום.
מחקר מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו-יורק הראה שמעגלים חברתיים חיוביים עוזרים לשמר מוטיבציה ומחוייבות לפעילות גופנית, בהשוואה לעיסוק בספורט לבד. אתם יכולים להתחבר לכמה אנשים ולנסות להשיג אותם כשאתם מרגישים שאתם עומדים לוותר על אימון. גם אם הם לא יוכלו להצטרף אליכם לריצה, הם עשויים לעודד אתכם לצאת לרוץ בכל זאת.

4. שימו מוזיקה לאוזניכם: מספר מחקרים הוכיחו שמוזיקה היא תמריץ גדול לעיסוק בספורט ובריצה. מוזיקה קצבית עוזרת לאתלטים לשפר ביצועים וכן מורידה את רמת העייפות הצפויה. לכן, כבר מרגע שאתם 'מקפלים' עצמכם מהעבודה או שאתם בדרככם הביתה, אתם יכולים להאזין למוזיקה שתמריץ אתכם לקראת יציאה לאימון ובמהלכו.

5. החליפו מחשבות שליליות במחשבות חיוביות: גם ביום קשה במיוחד, אל תאמרו לעצמכם 'היה לי יום נוראי', אלא תחשבו על רמת האנרגיה שטענתם בשביל שתוכלו לפרוק אותה בזמן הריצה. מאוד מפתה לפזול ולשקוע בחשיבה שלילית, אולם נסו לשמר את שגרת הריצה שלכם בכל זאת: שתו קפה, עשו מקלחת קרה בקיץ, התלבשו בבגדי ריצה שאתם אוהבים וקפצו כמה פעמים במקום להעלאת הדופק וצאו החוצה. בדקות הראשונות של הריצה קצת קשה יותר, אבל ברגע שמתחילים ונכנסים לקצב, הפעילות תהפוך לקלה יותר ויהיה לכם קל יותר להמשיך איתה.

6. תרגישו טוב: אם רמת הסוכר בדמכם נמוכה, הדבר משפיע ישירות גם על המוטיבציה שלכם. לכן, כחצי שעה לפני הריצה, אכלו תמרים, בננה או  פרוסת לחם עם ממרח חמאת בוטנים בתוספת לקפה שחור/ אספרסו שישמרו על רמות סוכר תקינות בדם שלכם לאורך זמן.

7. 'פטנטים' לאמצע הריצה: לא כל אימון ריצה הוא נפלא. ישנם ימים בהם מרגישים שהרגליים שוקלות טון.
• במקרה כזה, נסו לחלק את הריצה לכמה מקטעים.

צאו מנקודה מסוימת ותחשבו על הנקודה הבאה. לאחר שתגיעו אליה תחשבו על הנקודה שלאחריה וכך הלאה. אופציה אחרת היא לסטות מהמסלול הרגיל ולרוץ במסלול אחר שאתם פחות מכירים, בו תוכלו ליהנות מתוואי אחר ונוף שונה.

• אפשרו לעצמכם לפעמים לוותר על אימון מלא והסתפקו בריצה של מסלול חלקי בלבד- העיקר לצאת ולהתאמן.
• חשבו על קו הסיום במרוץ הנחשק שאליו אתם רוצים לכוון, איך הייתם רוצים לרוץ אותו כדי לשאוב מוטיבציה נוספת. 

קבוצת ריצה פתח תקווה- מוטיבציה בריצה

גם אתם רוצים להצטרף לאימונים שלנו, ולרוץ יחד איתנו באווירה ספורטיבית ותומכת?

אז למי אתם מחכים? השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם לתיאום אימון נסיון !

השאירו פרטים
והצטרפו אלינו לאימון התנסות עוד השבוע